tapeta Drewno ONDRASZEK

Ondraszek Zespół Górlaski

Ondraszek to pierwszy zespół góralski, jaki powstał w Szczyrku. Posiada bogatą historię i tradycję. Został utworzony w 1965 roku przez znanego animatora kultury Jana Więzika. Od założenia do dnia dzisiejszego zespół wychował juz trzy pokolenia tancerzy i muzykantów. Instytucją patronującą jest Miejski Ośrodek Kultury Promocji i Informacji w Szczyrku. Tu również znajduje sie główna siedziba zespołu.
Ondraszek pracuje w trzech grupach wiekowych: dziecięcej, młodzieżowej i dorosłej. Grupy młodsze pod kierownictwem artystycznym Doroty Laszczak występują pod nazwą Mały Ondraszek. Choreografem grupy dorosłej jest Adam Adamowski, a kierownikiem muzycznym Piotr Bezymski.
Zespół w swej ponad czterdziestoletniej tradycji wystąpił na wszystkich najważniejszych festiwalach związanych z polską kultura ludową, zdobywając wiele nagród i wyróżnień. Mapa tras koncertowych zespołu wiedzie przez niemal wszystkie kraje Europy. Na swoim koncie zespół ma miedzy innymi Grant Prix festiwalu we Francji, Brązowe Serce Żywieckie oraz Wyróżnienie na Festiwalu Górali Polskich w Żywcu, Honorowy Dyplom Ministra Kultury i Sztuki, wyróżnienie Festiwalu Nijmegen w Holandii oraz w Suze we Włoszech. Zespół nagrał wiele programów radiowych i telewizyjnych.
W swoim programie artystycznym zespół prezentuje tańce górali żywieckich i śląskich, Krakowiaka oraz Taniec Zbójnicki. Zespół posiada również programy inscenizowane: "Po kłolyndzie" z Nagrodą Specjalną na Karnawale Góralskim w Bukowinie Tatrzańskiej oraz widowisko obrzędowe „Ognisko na Jakuba” wyróżnione na FFGP w Żywcu. Oprócz prezentacji scenicznych zespół opracował Biesiadę Góralską będącą interaktywna zabawą górali z publicznością.
W programie biesiady znajdziecie Państwo muzykę, śpiew, tańce oraz tradycyjne zabawy i konkursy góralskie dla gości.
Zespół Ondraszek jest członkiem Oddziału Górali Żywieckich Związku Podhalan w Szczyrku.

Kontakt: Mateusz Kurowski
tel./fax. 33/ 817 86 36
tel. kom. 696 498 782
kultura@szczyrk.pl
www.zespolondraszek.szczyrk.pl

gĂłrale w drewnie Klimczok

Regionalnego Zespołu „Klimczok” ze Szczyrku

Od wielu lat wiatr niesie po groniach dźwięki góralskiej muzyki, śpiewu i tańca w wykonaniu Regionalnego Zespołu „Klimczok” ze Szczyrku.
"Klimczok" powstał na pograniczu Beskidu Śląskiego i Żywieckiego w 1985r. i nieprzerwanie działa w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 2 w Szczyrku w trzech grupach wiekowych pod kierunkiem Małgorzaty Hołdys i Mieczysława Steca. Grupie najstarszej patronuje Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Klimczok” ze Szczyrku.

Na program zespołu składają się:

  • tańce i pieśni górali Żywieckich wraz z tańcem zbójnickim oraz obrzędami okresu Bożego Narodzenia i Nowego Roku
  • tańce i pieśni górali śląskich
  • tańce i pieśni Skalnego Podhala
  • zabawy ludowe i konkursy związane z pracą i życiem górali
  • Polonez i polskie tańce ludowe (krakowiak, mazur, kujawiak)
  • inscenizacja „Na pasionku”

Skład kapeli: skrzypce prym, skrzypce sekund, bas, akordeon, piszczałki pasterskie, okaryna, róg, dudy.

Regionalny Zespół "Klimczok" gościł na wielu estradach w Polsce i za granicą.
Na zaproszenie Fundacji Chopin - Szymanowski z Hagi reprezentował Polskę na "Dniach Myzyki Polskiej" w Saint Raphael we Francji. Dwukrotnie reprezentował powiat bielski: na Węgrzech ("1000-lecie Węgier") i w Kolonii w Niemczech ("Polska w UE").
Polski Ośrodek Informacji w Wiedniu kilkakrotnie zapraszał "Klimczoków" do Austrii i Szwajcarii.

Kontakt:

mholdys@scholaris.pl
tel. kom. 661133901
tel. 33/ 817 86 74

Kapela Antoniego Gluzy

+48 787 877 027
www.kapelaantoniegogluzy.szczyrk.pl

Kapela góralska Antka Gluzy jest jedną z najlepszych kapel góralskich w rejonie Beskidów. Zdobywała pierwsze nagrody na największych przeglądach muzyki folklorystycznej. W swoim repertuarze posiada pieśni górali polskich i słowackich oraz kolędy i pastorałki góralskie.

Kapela jest kilkukrotnym laureatem festiwali takich jak:

  • Międzynarodowy Festiwal Ziem Góralskich w Zakopanem
  • Festiwal Górali Polskich oraz Gody Żywieckie w Żywcu
  • Ogólnopolski Konkurs “Sabałowe Bajania” i Karnawał Góralski w Bukowinie Tatrzańskiej
  • Festiwal Śpiewaków i Kapel Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą

Zespół kilkakrotnie brał udział w nagraniach telewizyjnych i radiowych. Niesamowity klimat prezentowanej muzyki podkreślają autentyczne instrumenty: piszczały pasterskie, rogi, heligonka, dudy i skrzypce.| Kapela jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie

Kapela HAJDUK

+48 693 340 087
poczta@kapelahajduk.pl
www.kapelahajduk.pl

Hajduk jest kapelą góralską założoną przez ludzi, którzy od najmłodszych lat tańczą śpiewają oraz grają w jednym z regionalnych zespołów w Szczyrku. Gramy głównie na instrumentach smyczkowych, co charakteryzuje typową muzykę Górali Polskich, również muzyka sąsiednich ziem górskich nie jest nam obca a dla odmiany gramy także piosenkę biesiadną. W miarę potrzeby współpracujemy z twórcami ludowymi, gawędziarzami oraz tancerzami z zespołu góralskiego. Niektórzy z członków naszej kapeli są jednocześnie członkami bardzo popularnego, rozrywkowego zespołu muzycznego co dodatkowo wzbogaca nasz repertuar, stąd oprócz samego folkloru proponujemy Państwu muzykę rozrywkową przeplataną muzyką góralską – taka forma wyjątkowo dobrze sprawdza się na uroczystościach weselnych.

Kapela HORA

+48 502 401 860
kapelahora@wp.pl
www.kapelagoralska.com

Jesteśmy folk kapelą góralską, w której grają osoby z Beskidów oraz ze Słowacji.
Gramy w składzie: skrzypce I, skrzypce II, altówka, cymbały węgierskie oraz kontrabas.
Sięgamy również po oryginalne instrumenty góralskie m. in. takie jak: trombita, róg pasterski, okaryna, różnego rodzaju piszczałki.
W naszym repertuarze znajdą Państwo utwory z różnych stron Karpat, m.in. muzyka góralska z regionu Beskidu Żywieckiego, Beskidu Śląskiego, Podhala, a również utwory inspirowane muzyką słowacką, węgierską, rumuńską, bałkańską, cygańską i żydowską. Ponadto gramy utwory muzyki klasycznej m.in. takie jak Czardasz Monti, tańce węgierskie Brahmsa oraz przeboje muzyki rozrywkowej.

Kapela MUZYKANTY

+48 604 365 467
‭+48 508 456 207‬
kontakt@kapelamuzykanty.pl
www.kapelamuzykanty.pl

WSPÓLNE BIESIADOWANIE – Jak to na biesiadę przystało: śpiewanie , granie, tańczenie i zabawy dla każdego.
Nie straszna nam żadna scena ani największe tłumy nam nie straszne. W programie: koncert z góralskim humorem oraz konkursami z nagrodami. Koncert kapeli góralskiej. W zasadzie to gramy każdy rodzaj muzyki począwszy od muzyki naszych Beskidów poprzez muzykę Karpat, muzykę biesiadną , aż po muzykę rozrywkową.

Kapela ONDRASZKI

+48 604 551 768
ondraszki@onet.eu
www.ondraszki.eu

Jest najpopularniejsza grupą folklorystyczną w Szczyrku. w swoim repertuarze posiada muzykę górali beskidzkich, podhalańskich i słowackich. Ze względu na wspaniałą atmosferę występów Kapela Ondraszki jest częstym gościem imprez organizowanych przez hotele i inne firmy na tereni województwa śląskiego. Kapela nagrała płytę z najbardziej znanymi utworami muzyki góralskiej.

Kapela SYĆKO GRO

+48 668 984 112
+48 506 974 043

Kapela WATRA

+48 790 270 626
kapela@watra.com.pl
www.watra.com.pl

Kapela ZBÓJNICY

+48 606 953 477
+48 607 109 011
+48 505 386 296
kapela@folkparty.pl
www.folkparty.pl

Za sprawą muzyki zbójnickiej przeniesiecie się w magiczny świat góralskiej kultury. W programie Zbójnickiej Biesiady zabawa, tańce oraz humor Bacy Jonka. W naszej ofercie znajdziecie programy estradowe, występy na imprezach firmowych i okolicznościowych oraz wiele innych propozycji dostępnych w dziale "oferta" na naszej stronie internetowej.

Zespół folkowy PO NASEMU

www.ponasemu.blogspot.com